Sprzęt na Orlą Perć i podobne przejścia na szybko

Zalecany sprzęt do turystycznego przejścia Orlej Perci w warunkach letnich to kask, uprząż, lonża i rękawiczki. No i buty.

Wybrałam z tego tylko buty i rękawiczki. Kask ma sens, zwłaszcza, jeśli są tłumy i mogą spadać kamienie. Uprząż i lonża przy szybkim przejściu będą spowalniać, ale jeśli boisz się przepaści lub nie masz dużo doświadczenia w trudnym terenie, nawet się nie zastanawiaj.

Zrobiliśmy z Jurkiem Orlą 30 września 2016 roku, było ciepło, słońce, minimalny wiatr, sucha skała – bardzo dobre warunki, mieliśmy idealne okienko pogodowe, które trwało kilka dni. Opisany sprzęt dotyczy właśnie takich warunków. Rzeczy, o których piszę, z wyjątkiem rękawiczek i zegarka, dostałam od wymienionych firm.

Buty

Niektórzy mówią, że nie ma dobrych butów na skałę. To nieprawda. Można znaleźć na rynku lekkie buty biegowe z miękką podeszwą, zapewniającą czucie skały i dobrą mieszanką gumy, zapewniającą przyczepność.

Bieżnik powinien być jak najmniej agresywny, gęsty albo z dużymi klockami, taki jak w butach podejściowych (te jednak mają twardą podeszwę, co utrudnia czucie skały). Jeśli masz buty z agresywniejszym bieżnikiem mogą być dobre, jak są już mocno starte.

Na suchą skałę często sprawdzają się asfaltówki z niemal gładkim bieżnikiem, choć na mokrej już bywa gorzej, bo wtedy potrzebna jest przyczepna mieszanka gumowa (asfaltówki zazwyczaj mają mniej przyczepną, za to wolniej się zużywającą). Na Orlej Perci nawet w suche lato są miejsca od północnej strony, gdzie skała jest wilgotna, z tego względu nie polecam asfaltówek, tylko buty trailowe z bardziej przyczepną mieszkanką gumy.

U mnie najlepiej sprawdzają się buty z gumą Continental.

Orlą zrobiłam w Adidas Terrex Agravic. One mają akurat dość agresywny i niezbyt gęsty bieżnik (dzięki czemu sprawdzają się bardzo dobrze na błocie i miękkiej nawierzchni), ale dzięki świetnej gumie Continental i tak trzymają bardzo dobrze na skale.

Dobrze biega mi się po Tatrach również w Adidas Terrex Boost, tu bieżnik ma większe klocki niż w Terrex Agravic, a po ich starciu, trzymają na skale doskonale. Wadą jest to, że są dość ciężkie (mój rozmiar 40 2/3 waży ok. 320 gramów).

Orla Perć na szybko

Rękawiczki

Brak rękawiczek nie wchodzi w ogóle w grę. Na Orlej jest tyle żelastwa, że nie dasz rady szybko się przemieszczać bez użycia rąk. Dzięki rękawiczkom będziesz mógł szybko zjeżdżać na łańcuchach czy podciągać się. Czy będzie upał czy nie, polecam rękawiczki z całymi palcami. Przemieszczając się szybko na łańcuchach można uszkodzić sobie palce czy paznokcie. Spód rękawiczek powinien być wykonany z mocniejszego przyczepnego materiału. Dobre będą więc rękawiczki rowerowe lub wspinaczkowe. Grubość dobierz w zależności od pogody.

Ja biegłam w rękawiczkami rowerowymi z całymi palcami, kupionymi w Decathlonie za 39 zł.

Spodnie ¾ albo całe

Orla Perć do techniczny, skalny teren. Podobnie jak na wspinaczkę polecam przykrycie całych nóg, dzięki czemu unikniesz obtarć.

Biegłam w legginsach za kolano i opaskach na łydki Compressport. Raz pojechałam kolanem po skale i dzięki temu, że miałam je przykryte, skończyło się tylko na lekkim zadrapaniu.

Bluzka z długim rękawem

Jeśli wybierzesz bardzo wczesną lub późną porę, aby uniknąć tłumów, nie zdziw się, że mimo słońca nie będzie gorąco. To są wysokie góry a Orla Perć przebiega w większości na wysokości ponad 2000 m n.p.m., często wieje silny wiatr. Dlatego nawet latem przyda się długi rękaw albo lekka wiatrówka.

Biegłam w bluzce z długim rękawem, o 16:30 na Zawracie było słonecznie i dość ciepło, ale im później i w cieniu od północnej strony, robiło się chłodniej.

Orla Perć na szybko

Okulary

Orla Perć przebiega tak, że słońce raz świeci prosto w oczy, raz w plecy. Robiąc Orlą z samego rana lub późnym popołudniem promienie słońca będą padały bardziej poziomo i oślepiały. W technicznym terenie może to przeszkadzać, dlatego lepiej zabezpieczyć się przed słońcem.

Biegłam w okularach Titan marki Block.

Zegarek z GPS i kompas

Nie jest niezbędny, szlak został niedawno pięknie odmalowany, nawet jeśli będziesz tam pierwszy raz i będziesz się spieszył, jest mała szansa, że się zgubisz. Jeśli znasz poszczególne charakterystyczne punkty (Kozi Wierch, Zadni Granat), pozwoli Ci to w orientacji.

Biegam w zegarkiem Garmin fenix 3. Kiedyś miałam Suunto Ambit 2, ale za krótko trzymała bateria. Pokazał mi długość 4,8 km i 720 metrów przewyższenia. Orla ma według większości źródeł ok. 4,5 km i +1000 metrów, ale niektórzy podają też tyle, ile mój Garmin.

Linka do holowania

Niezbędny element, jeśli chcesz poruszać się szybko na stromych podejściach i przyasekurować na niebezpiecznych trawersach i graniach. Do tego potrzebujesz jeszcze zaufanego partnera, który będzie cię wciągał. Zadbaj o moc linki, żeby wytrzymała gdy zawiśniesz na niej zanim przyleci śmigłowiec. A na poważnie, jeśli masz lęk wysokości czy boisz się ekspozycji, najlepszym rozwiązaniem jest uprząż i lonża. Umożliwi ci to auto-asekurację z wykorzystaniem dostępnego żelastwa. 1/3 Orlej można przejść tak jak via ferratę.

Co jeść i pić

To są kwestie bardzo indywidualne. Ja na takie szybkie treningi nie zabieram kanapek, choć na długie wyrypy zdarza mi się to coraz częściej. W piątek przed startem z Zawratu bardzo dużo wypiłam, dlatego na całą Orlą starczyło mi tylko 0,3 lita izotoniku (używam Isostara).

Zjadłam 3 żele Squeezy (w tym dwa z kofeiną). Na zawodach jem jeden żel zwykle co pół godziny. Tutaj tempo było takie, jak na zawodach, a przejście Orlej Perci zajęło mi 1 godzinę i 37 minut.

Może cię zainteresować

Orla Perć na szybko

Zdjecia: Jacek Frąckowiak

Brak odpowiedzi do "Sprzęt na Orlą Perć i podobne przejścia na szybko"


    Masz coś do powiedzenia?

    HTML jest dozwolony