Altra Lone Peak 3.5 – recenzja

Altra Lone Peak 3.5 - recenzja, buty trailowe

Przyszła wiosna, zamieniłam buty skiturowe na trailowe i mogłam dokończyć testowanie butów trailowych Altra Lone Peak 3.5.

Nie przebiegłam w nich może nie wiadomo jak dużo, bo ok. 100 km, ale przetestowałam je na kamienistych ścieżkach Tatr Zachodnich, w błocie i śniegu, na technicznych szlakach w Tatrach Wysokich i litej skale na grani Rohaczy, na zbiegach łagodnych i bardzo stromych. Teraz mogę powiedzieć o nich coś więcej niż tylko to, że są bardzo ładne i mega wygodne.

Wygoda

Pierwsze wrażenie po założeniu tych butów to niesamowita wygoda. Są miękkie jak domowe kapcie. Ale to nie są kapcie, te buty wyglądają bardzo solidnie. Są szerokie, więc stopa ma dużo miejsca. Mają grubą podeszwę (25 mm), która dobrze amortyzuje. Cholewka jest miękka, przyjemna w dotyku i przewiewna, nie obciera, nie uciska. Po założeniu tych butów aż chce się wyjść na przebieżkę w terenie.

Altra Lone Peak 3.5 - recenzja, buty trailowe

Altra Lone Peak 3.5 trailowe

Podeszwa i drop

Lone Peak 3.5 charakteryzują się zerowym dropem i grubą podeszwą. Ma ona 25 mm. To sprawia, że biega się w nich niesamowicie miękko. Zbiegałam w nich w tatrzańskich dolinkach z dużą prędkością po kamieniach i piargach i prawie nic nie czułam. W tych butach można puścić się na zbiegach. Z drugiej strony może to być minusem, bo czasem lepiej jest bardziej czuć podłoże, żeby szybciej zareagować w razie utraty równowagi lub poślizgnięcia. Osobiście wolę czuć podłoże, ale z drugiej strony komfort zbiegania jest tak duży, że trudno się temu oprzeć.

Zerowy drop (czyli różnica pięta – palce) sprawia, że jest w nich bardzo wygodnie i stopa ma naturalne ułożenie. Wymusza to bieganie bardziej na śródstopiu lub całej stopie niż na pięcie, a to najbardziej naturalny sposób biegania. W górach – w ogóle powinno się unikać stawiania stopy na pięcie, chyba że w głębokim śniegu. Jest to bardziej bezpieczny sposób biegania, bo trudniej się pośliznąć i łatwiej złapać równowagę jeśli to się stanie. Lądując na pięcie łatwiej się wywrócić.

Altra Lone Peak 3.5 dzięki grubej podeszwie, wykonanej z pianki odpornej na zbijanie, gwarantują bardzo dużą wygodę i amortyzację. Jeśli nie chcesz czuć każdego kamienia i korzenia pod stopą lub nie przeciążyć łydek biegając po skałach – to są to buty dla ciebie.

Altra Lone Peak 3.5 buty trailowe - recenzja

Altra Lone Peak 3.5

Bieżnik

Plusem tych butów jest bieżnik, który świetnie trzyma na błocie, śniegu, mokrej trawie, szutrze, luźnych kamyczkach, piargach, czy leśnych ścieżkach.

Guma, z której wykonana jest podeszwa jest trwała, a z drugiej strony miękka, dzięki czemu but trzyma dobrze na suchej skale. Na mokrej skale niestety się ślizgałam, ale mało jest butów trailowych, które zdają ten test.

Altra Lone Peak 3.5 buty trailowe - recenzja

Altra Lone Peak 3.5

Cholewka

Altra Loan Peak 3.5 mają bardzo miękką, przewiewną a zarazem mocną i solidną cholewkę. Muszę jednak przebiec w nich ok 400 km, żeby móc stwierdzić, jak długo wytrzyma w trudnym terenie. Charakterystyczną cechą cholewki jest to, że jest rozciągliwa i jak już pisałam, szeroka.

Ma to plusy i minusy. Plusem jest to, że but jest bardzo wygodny, nic nie obciera i doskonale dopasowuje się do stopy. Jeśli spuchnie ci stopa w trakcie biegów ultra to na pewno but doskonale dopasuje się i nie będzie obcierał.

Ma to jednak dla mnie jeden minus. W bardzo technicznym, skalistym terenie, środkowa (zbyt) szeroka część buta nie trzyma dobrze stopy. Problem pojawia się również, gdy jest mokro i cholewka nasiąknie, wtedy jeszcze bardziej się rozciąga. Przez to nie są to dla mnie buty na trudne, techniczne tatrzańskie szlaki, przejścia graniowe po stromych skałach, gdzie wymagana jest precyzja każdego ruchu i stopa nie może przemieszczać się w bucie.

Altra Lone Peak 3.5 buty trailowe - recenzja

Altra Lone Peak 3.5

Podobnie jest na stromych, technicznych zbiegach. Moja (głównie prawa) stopa przemieszcza się w bucie do wewnętrznej strony, przez co tracę pewność na zbiegu. Może to tylko kwestia indywidualna i mój problem z pronacją, ale w innych butach tego nie odczuwałam. Co ciekawe, na mniej stromych zbiegach biegnie się już bardzo dobrze.

O rozmiarze będę pisać niżej, ale trzeba wybrać o 1 mniejszy. Ja mam 40,5 (a z reguły noszę 41). Być może powinnam wybrać buty jeszcze o pół rozmiaru mniejsze, wtedy byłyby ciut węższe i może lepiej biegałoby się w technicznym terenie. Póki tego nie sprawdzę, szerokość jest dla mnie, w technicznym i stromym terenie, minusem tego buta.

Ta miękkość i rozciągliwość cholewki jest zatem z jednej strony plusem (zwłaszcza na długie biegi ultra) ale i minusem (jeśli chodzi o techniczny teren, a ktoś ma wąską stopę).

Dodatkowo cholewka ma zintegrowany język, dzięki czemu nie przemieszcza się on w trakcie biegania i ogranicza wpadanie drobnych kamyków do środka.

Altra Lone Peak 3.5 buty trailowe - recenzja

Altra Lone Peak 3.5

Waga, rozmiar i kolor

Lone Peak 3.5 są lekke, co jest dla mnie bardzo istotne. Po założeniu ma się wrażenie, że chodzi się w lekkich, wygodnych kapciach.

Mój rozmiar 40,5 waży ok. 240 gramów.

But ma zaniżoną rozmiarówkę. Przy mojej długości stopy 25,5 – 26 cm noszę z reguły buty o rozmiarze 41 lub ciut więcej. A tutaj mam wrażenie, że 40,5 i tak są za duże. Również ze względu na szerokość buta lepiej wybrać mniejszy rozmiar, wtedy but będzie ciut węższy i być może będzie lepiej trzymał stopę w technicznym terenie.

Bardzo podoba mi się kolorystyka tych butów. Wersja damska dostępna jest w kolorze filetowym i błękitnym, a męska – żółto-czarnym i czerwono-czarnym.

Podsumowanie i cena

To bardzo wszechstronne buty na trailowy i górski teren, gruba podeszwa daje komfort na nierównym i kamienistym podłożu. Dobrze trzymają na skale, mokrej trawie i błocie. Cholewka jest miękka, przewiewna, szeroka i rozciągliwa, dzięki czemu to doskonały but na biegi ultra. Te buty są przede wszystkim bardzo wygodne. Szeroka cholewka może być jednak problemem dla osób mających bardzo wąskie stopy, gdyż wtedy w technicznym terenie stopa przemieszcza się w bucie.

To wybór idealny dla osób z szerszą stopą, ceniących naturalnie położenie stopy i wygodę. Są to bardzo wygodne, uniwersalne buty do biegania po górach i w terenie.

Musimy jednak wydać na nie 589 zł (cena katalogowa), ale jeśli cholewka i podeszwa rzeczywiście jest tak trwała, na jaką wygląda i jak zapewnia producent, to raczej będziemy w nich biegać dłużej niż jeden sezon.

Altra Lone Peak 3.5 buty trailowe - recenzja

Altra Lone Peak 3.5

1 Odpowiedź do "Altra Lone Peak 3.5 - recenzja"

  • comment-avatar
    Tomasz
    5 lipca 2018 (19:03)
    Odpowiedz

    Ja również biegałem w tych butach w górach, chojnik maraton i SGS. Po pierwszy biegu podeszwa na czubkach się odkleila. Buty zostały wymienione na nowe i po drugim biegu sytuacja się powtórzyła. Buty się nadają na polne ścieżki.. W góry nie polecam za tą cenę.


Masz coś do powiedzenia?

HTML jest dozwolony